TRZYNAŚCIE MEDALI "VEGI"

W dniach 10-11.12.2016 r. na terenie 50-metrowego basenu Miejskiego Ośrodka Sportu i Turystyki w Dębicy, pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki, została zorganizowana II Mikołajkowa Olimpiada Pływacka 2016 oraz Urodzinowy Puchar Otylii Jędrzejczak dla dzieci i młodzieży w wieku 8-14 lat. Organizatorem zawodów była Fundacja Otylii Jędrzejczak. W zawodach pływackich dla dzieci i młodzieży wystartowało 4 zawodników Sekcji Pływackiej VEGA Dobrodzień: Martyna Solich (lat 8), Sara Jainta (lat 9), Marta Rakowska i Marek Wąsik (oboje lat 10). Sukcesy medalowe odniosły dziewczęta, które wywalczyły 13 medali - 5 złotych, 3 srebrne i 5 brązowych, zajmując dobre, wysokie 12 miejsce w klubowej klasyfikacji medalowej. Klasyfikacja medalowa obejmowała ostatecznie 46 klubów i sekcji pływackich z całej Polski.

[W artykule krótka relacja i zdjęcia]

Szczęśliwe 13 medali dla pływaków VEGA Dobrodzień w Dębicy.

Najmłodsze zawodniczki startowały w 6 konkurencjach i każda z nich zdobyła po 4 medale. Martyna Solich, wśród najmłodszych zawodniczek 8-letnich, w swoim debiucie na „długim” basenie zajęła 1 miejsce w konkurencji 50m stylem klasycznym, 2 miejsce w konkurencji 50m stylem motylkowym i 100m stylem klasycznym oraz 3 miejsce w konkurencji 100m stylem grzbietowym.

Sara Jainta , nasza specjalistka w koronnym stylu Otylii Jędrzejczak, zajęła 1 miejsce w konkurencji 50m stylem motylkowym, 3 miejsce na dystansie 50m i 100m stylem grzbietowym oraz na dystansie 100m stylem dowolnym. Sara w końcowej klasyfikacji generalnej na najlepszą zawodniczkę zawodów w kat. dziewcząt 9-letnich zajęła 3 miejsce.

Marta Rakowska podczas swoich 5 startów wywalczyła 3 złote medale oraz 1 srebrny i 1 brązowy. W swoim koronnym stylu dowolnym zwyciężała dwukrotnie na dystansie 100m i 200m oraz wygrała konkurencję 200m stylem grzbietowym. Ponadto, zajęła 2 miejsce w konkurencji 100m stylem grzbietowym oraz 3 miejsce w konkurencji 50m stylem dowolnym. Marta w końcowej klasyfikacji generalnej na najlepszą zawodniczkę zawodów w kat. dziewcząt 10-letnich zajęła 2 miejsce.

Dwudniowe zawody zostały podzielone na trzy bloki startowe. Na koniec pierwszego dnia zawodów zorganizowano zabawę dla najmłodszych zawodników z udziałem jedynej polskiej Mistrzyni Olimpijskiej w pływaniu. Wspólna zabawa z Otylią Jędrzejczak oraz jej urodzinowe lodowe przyjęcie miało pozytywny wpływ na starty pływaków w drugim dniu zawodów i stanowiło dodatkowy atut do ich sportowej mobilizacji, zgodnie z propagowaną dewizą Fundacji Otylii - Zostań Mistrzem Życia.

Atrakcją dla uczestników było także wręczanie podczas zawodów medali oraz rozdawanie autografów i wspólne fotografie z Otylią Jędrzejczak i Aleksandrą Urbańczyk - Olejarczyk (wielokrotną Mistrzynią Polski w pływaniu, Mistrzynią Europy i medalistką Mistrzostw Świata, uczestniczką Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro).

II Mikołajkowa Olimpiada Pływacka o Puchar Otylii Jędrzejczak zgromadziła 663 zawodników z 56 klubów pływackich. Poziom zawodów był bardzo wysoki, czego dowodem jest ustanowienie 5 rekordów Polski (3 w kategorii wiekowej dziewcząt 11-letnich i 2 w kategorii wiekowej 13-latek).

Udział naszych najmłodszych zawodników Sekcji Pływackiej VEGA Dobrodzień w tegorocznej Mikołajkowej Olimpiadzie Pływackiej o Urodzinowy Puchar Otylii Jędrzejczak został zapewniony dzięki wsparciu Stowarzyszenia Promocji Pływania VEGA.

Opracowanie: SPP VEGA.