Dobrodzieński Portal Sportowy

Dobrodzieński Portal Sportowy

Facebook

KOSZYKARZE STARTU OPUSZCZAJĄ II LIGĘ

fot. Archiwum klubu

Rozgrywki 2 ligi mężczyzn na szczeblu centralnym dobiegły dla STARTU MEBLE końca. Po decydującej walce o utrzymanie i zaciętych pojedynkach z MUKS 1811 UNIĄ Tarnów (do 2 wygranych), które nasz zespół przegrał w stosunku 1:2, zakończyła się roczna przygoda na tym koszykarskim poziomie. Były emocje, lepsze i słabsze mecze, zacięte i wspaniałe widowiska sportowe, wspierane przez liczną publiczność. Za to wszystko naszym koszykarzom bardzo dziękujemy! Był to też historyczny występ na tym poziomie rozgrywek drużyny sportowej z powiatu oleskiego!

[W artykule krótkie podsumowanie sezonu w statystykach]

SEZON 2018/2019

Rozpoczęło się pięknie. Na inaugurację START pokonał w oleskiej hali utytułowane ZAGŁĘBIE Sosnowiec 86:85. Tydzień później pewne zwycięstwo, również u siebie z HENSFORTEM Przemyśl 94:81. W dalszej kolejności były porażki, ale zdarzały się i wygrane. Niestety w drużynie pojawiły się pierwsze kontuzje decydujących zawodników, a drużynę opuścił jeden z ważniejszych graczy. Jednak na zakończenie 2018 roku była wygrana w Sosnowcu. Nowy rok START rozpoczął fatalnie, przegrywając serię aż 11 spotkań. Wygrać udało się dopiero w ostatnim meczu rundy zasadniczej u siebie z Tarnowskimi Górami 86:76. Potem runda PLAY-OUT, czyli walka o utrzymanie. Nasi reprezentanci trafili na Tarnów, z którym mamy zwykle pecha (na turnieju w Olsztynie o 2 ligę w 2016r. przegrana w ostatniej sek. 1 punktem). Jednak koncentracja i chęć pozostania w lidze robią swoje. Wygrana niespodziewanie w pierwszym meczu w Tarnowie 92:89 daje naszym graczom sporo nadziei na spełnienie celu. Do drugiego meczu w Oleśnie nasi reprezentanci podeszli z koncentracją i było bardzo blisko, bo prowadzenie w całym meczu podopieczni trenera Foltyna stracili dopiero w ostatnich 3 minutach spotkania. W efekcie przegrana 83:85 i perspektywa trzeciego meczu, rozstrzygającego kto pozostanie w lidze, a kto odpadnie. Ale decydujący mecz PLAY-OUT w Tarnowie dużo lepiej zagrali gospodarze, START "obudził się " dopiero w 2 połowie, gdy było już zbyt późno. Porażka 86:69 i pożegnanie z ligą, o którą START walczył przez ostatnie 3 sezony. Dla trenera i zawodników zapewne był to ogromny zawód, bo przecież kolejnym mistrzostwem dla tej drużyny pasjonatów byłoby utrzymanie się w lidze centralnej. Ale nie udało się. Choć lepiej dla tych sportowców z dużym bagażem doświadczeń w różnych ligach, przeważnie amatorskich i latach spędzonych na parkiecie, byłoby pochwalić ich za wyczyn takiego debiutu i wiele wspaniałych popisów, czy to indywidualnych, czy drużynowych na 2-ligowej arenie. I tutaj należy się szacunek!

 

STATYSTYCZNY OBRAZ DRUŻYNY w CIEKAWOSTKACH

Statystycznie występ STARTU wygląda następująco:

* w 29 meczach START przegrał 22 razy, 7 razy odniósł zwycięstwo. Średnio nasz klub zdobywał sporo, bo 81,6 pkt. na mecz, jednak jeszcze więcej dał sobie rzucić rywalom - 94,9 pkt. na mecz.

* w rzutach za 3 punkty nasza drużyna była druga w swojej grupie "C", zdobywając  średnio 9,7 "trójki" na mecz. Najwięcej rzutów za trzy punkty - 16, zdobyto w Krakowie w meczu z WISŁĄ.

* START był najlepszym zespołem, jeśli chodzi o zbiórki w ataku w grupie "C" i trzecim zespołem w zbiórkach w obronie. Ogółem nasz team rządził w lidze na obu tablicach, m.in. dzięki naszym wysokim zawodnikom. Najwięcej, bo 69 zbiórek START zaliczył w meczu u siebie z Dąbrową Górniczą.

* w meczach wyrównanych, w których wynik ważył się do końcowego gwizdka, Dobrodzień zwyciężył 4 razy, w tym raz po dogrywce, 6 razy poniósł porażkę.

* statystyki zawodników:

 

 

PŁAKO SHOW!

Klasyfikację na najwięcej trafionych rzutów za 3 punkty w gronie zawodników z wszystkich 54 drużyn 2 ligi zwyciężył pewnie nasz rozgrywający ADRIAN PŁACZEK! W 28 rozegranych meczach tego sezonu zdobył ogółem 132 "trójki" z 354 oddanych rzutów, co dało mu średnią 4,7 "trójki" na mecz i procent skuteczności 37,3 i to jest rewelacyjny wynik. Dla porównania drugi w całej lidze był P. Kuźkow z Nadarzyna, który zdobył 97 trójek. Tym samym popularny "Płako" został 10-tym najlepiej punktującym w całej lidze zawodnikiem sezonu, trafiając ogółem 533 punkty, co dało średnią 19,04 pkt. na mecz. Był też 10-ty w klasyfikacji na najlepiej rzucających rzuty wolne.

Ale to jeszcze nic! Adrian Płaczek przeszedł samego siebie w meczu wyjazdowym z WISŁĄ Kraków w dniu 10 marca 2019r. trafiając 14 razy zza linii 6,75. Wywołało to owacje na stojąco publiczności krakowskiej. W oficjalnym meczu w lidze polskiej nie dokonał tego jeszcze żaden zawodnik (rekord był - 11 "trójek"). Globalnie rzecz ujmując Adrian, mieszkaniec Częstochowy, gracz KS START MEBLE Dobrodzień, obok zawodnika NBA Klaya Thompsona z GOLDEN STATE WARRIORS jest światowym liderem w tym elemencie w oficjalnych rozgrywkach koszykówki. Obaj mają rekord 14 trójek w meczu :) Brawo!

 

NAJLEPSZY ZBIERAJĄCY W LIDZE!

Na 8 miejscu w rzutach za 2 punkty wśród wszystkich 2-ligowców uplasował się nasz center Łukasz Bąk. W 29 rozegranych meczach trafił 177 razy, dając drużynie 354 punkty ze skutecznością średnią 61,7 %. Ale mierzący 210 cm wzrostu środkowy STARTU zdeklasował innych w kategorii ZBIÓRKI, ustępując jedynie jednemu zawodnikowi. Sam zebrał piłkę w tym sezonie 385 razy, z czego 261 w obronie i 124 w ataku, co dało średnią 13,28 zbiórki na mecz. I to jest najlepsza średnia w całej 2 lidze. Brawo!

 

Powyżej tabela po rundzie zasadniczej. Po fazie PLAY-OUT, niestety dla nas, dwie ostatnie drużyny opuszczają 2 ligę, toteż w przyszłym sezonie zobaczymy START w rozgrywkach 3 ligi. Oprócz STARTU w grupie "C" 2 ligi nie utrzymał się także klub ZAGŁĘBIE Sosnowiec.

Pomimo wszystko dziękujemy za emocje i czekamy na kolejny taki występ w przyszłości!

 

Szkółki

Szkółka Piłkarska AS Dobrodzień Szkółka Koszykarska Basket Dobrodzień

Wydarzenia

Partnerzy

Kotarski Informatyka Raspberry Novelle Butik Online
Patronat honorowy:
Urząd Miejski w Dobrodzieniu DOKIS Stowarzyszenie Dobrodzień Potrzebującym Kulisy Powiatu ool24.pl
2019 © Dobrodzieński Portal Sportowy
Realizacja PORTALU: Kotarski Informatyka & Raspberry