NOWY ROK BEZ WYGRANEJ

Koszykarze debiutującego w 2 lidze mężczyzn STARTU MEBLE Dobrodzień zaliczają ostatnio pasmo samych porażek. Począwszy od 15 kolejki, w której ulegli 5 stycznia 2019r. na wyjeździe HENSFORTOWI Przemyśl, a skończywszy na 22 kolejce i aktualnej (z dnia 13 lutego) przegranej z POGONIĄ Ruda Śląska. Niestety, w tym czasie nasi reprezentanci spadli w tabeli rozgrywek na 13 pozycję i gdyby na takim miejscu w klasyfikacji zakończyli sezon regularny, bylibyśmy świadkami walki w fazie play-out o utrzymanie w 2 lidze (faza play-out dotyczy drużyn z miejsc 11-14). Miejmy jednak nadzieję, że wkrótce pojawią się wygrane mecze, czego kibicom, trenerowi i koszykarzom serdecznie życzymy.

[W artykule wyniki spotkań od początku 2019 roku i tabela gr."C" 2 ligi]

WYGRANA NA ZAKOŃCZENIE ROKU

vs

ZAGŁĘBIE Sosnowiec - KS START MEBLE Dobrodzień

84: 93

(19:27, 29:25, 13:17, 23:24)

W niedzielę, 23 grudnia 2018r. koszykarze STARTU udanie zakończyli rok kalendarzowy, zaliczając piątą wygraną w 2 lidze. Po dłuższej przerwie (seria 5 porażek) nasi reprezentanci nareszcie triumfowali, a pokonali po raz drugi w tym sezonie koszykarzy ZAGŁĘBIA Sosnowiec, tym razem na ich terenie 9 punktami. Zapewne najbardziej ucieszyło to sporą grupkę kibiców STARTU, która przyjechała do sosnowieckiej hali wspierać swoją drużynę. Mecz już od początku kontrolowali zawodnicy dobrodzieńscy, którzy zagrali pewnie i dość skutecznie. Prowadzenie STARTU różnicą 8 punktów po I kwarcie nie uległo większej zmianie i na przerwę w połowie meczu podopieczni trenera Piotra Foltyna schodzili z 6-punktową przewagą. I nastał moment, którego najbardziej bali się kibice, czyli magiczna 3 kwarta, w której nasi koszykarze już nieraz tracili wysokie nawet przewagi. Ale też przyzwyczaili nas do niespodzianek i nie dość, że zagrali przyzwoicie, to jeszcze zwyciężyli w tej części gry 4 punktami. Podobnie było w czwartej odsłonie, koszykarze STARTU nie dali się zaskoczyć sosnowiczanom i wreszcie udało się odnieść jakże długo oczekiwane zwycięstwo. START zagrał bez R.Desczyka i M.Kwaska, a najwięcej punktów zdobył w meczu Michał Czekaj (25 pkt, w tym 7 "trójek", na fot.), który udanie wrócił do gry po ponad tygodniowej przerwie. Dobrze na parkiecie spisała się reszta drużyny, mieliśmy nawet historyczne "triple-double" w wykonaniu Michała Cieśli. START kończy rok 2018 z 5 wygranymi i 9 porażkami, a przy tak  wyrównanej grupie "C" daje to dopiero 12 pozycję. Kolejny mecz już 5 stycznia w Przemyślu z tamtejszym HENSORTEM.

[W artykule protokół z meczu i tabela rozgrywek grupy "C"]

ZŁA PASSA TRWA

vs

KKS Tarnowskie Góry - KS START MEBLE Dobrodzień

107:69

(26:18, 25:16, 32:19, 24:16)

W sobotę, 16 grudnia 2018 roku koszykarze STARTU mizernie zakończyli I rundę rozgrywek grupy "C" 2 ligi, doznając w Tarnowskich Górach piątej porażki z rzędu. Tym razem była to przegrana w wymiarze aż 38 punktów różnicy na korzyść tarnogórskiego KKS-u. Przegrana w każdej kwarcie to dowód na to, że od pierwszych chwil meczu do końcowego gwizdka nie szło naszym koszykarzom najlepiej. Słaba defensywa i niezwykle niska tego dnia skuteczność STARTU oraz grad celnych rzutów z dystansu KKS-u przesądziły o wysokiej wygranej gospodarzy. W tegorocznej lidze START przyzwyczaił kibiców do falowej gry. Raz wysokiej porażki z wydawałoby się rywalem w ich zasięgu, a raz minimalnego zwycięstwa, bądź minimalnej porażki z teoretycznie wyżej notowanymi przeciwnikami. To czyni naszą drużynę bardzo nieprzewidywalną w tej dość wyrównanej lidze. Na półmetku rozgrywek START zajmuje 12 miejsce, mając na koncie 9 porażek i 4 wygrane. Przypomnijmy, że do utrzymania się w 2 lidze należy zając ostatecznie miejsca 1-10, a do gry w fazie play-off - 1-8. Miejsca 11-14 zagrają tzw. "play-out" o utrzymanie w lidze i taka sytuacja jak na razie grozi STARTOWI. Bądźmy jednak dobrej myśli, gdyż przed nami jeszcze druga połowa koszykarskich zmagań, oby dużo bardziej udanych dla naszych reprezentantów. Emocje gwarantowane!

[W artykule protokół z meczu]

KOLEJNE PORAŻKI STARTU

vs

KS START MEBLE Dobrodzień - MCKiS Jaworzno  70:95 (17:19, 24:22, 11:36, 18:18)

KS START MEBLE Dobrodzień - TS WISŁA Kraków  79:80 (23:20, 29:23, 10:26, 17:11)

Na pożegnanie 2018 roku we własnej hali koszykarze STARTU MEBLE zaliczyli dwa przegrane mecze, choć każdy z tych pojedynków miał inne oblicze. We wtorek, 4 grudnia nie sprostali przyjezdnym z Jaworzna, grając bardzo słabe spotkanie. Po I połowie było równo, ale w 3 kwarcie postawa naszych koszykarzy była na tyle słaba, że goście uciekli na 20 punktów, a mecz, pomimo lepszej 4 kwarty, zakończył się 25-punktową przegraną dobrodzienian. Inaczej było w sobotę, 8 grudnia, kiedy podejmowali WISŁĘ Kraków, grając ambitnie od pierwszego gwizdka sędziego. Początkowe prowadzenie 12:0 tchnęło zarówno w zawodników, jak i w wielu obecnych na meczu fanów sporo nadziei wreszcie na wygraną. O ile pierwsze 2 kwarty należały do STARTU, to znów fatalnie ułożyło się dla nas w 3 części gry i goście wyszli na prowadzenie 8 punktami. W 4 kwarcie START doszedł rywali, ale w samej końcówce, przy 1-punktowym prowadzeniu WISŁY nasi koszykarze źle rozwiązali decydującą akcję i ostatecznie wynikiem 79:80 ponieśli 8 porażkę w 2 lidze. Przy 4 zwycięstwach daje im to jak na razie 11 pozycję w tabeli rozgrywek. W meczu 12 kolejki widać było, że gra naszych koszykarzy zmierza w dobrą stronę, a jak tylko wrócą do składu kontuzjowani, jakże potrzebni zawodnicy - Maciej Piszczek i Mariusz Kwasek, wszystko wróci do normy i START ponownie pokaże swój potencjał. A już w następnej kolejce START pojedzie do Tarnowskich Gór na spotkanie zamykające I rundę rozgrywek grupy "C".

[W artykule protokoły meczowe]

POLONIA LEPSZA OD STARTU

vs

KS START MEBLE Dobrodzień – KK POLONIA Bytom

76:105

(19:23, 21:19, 10:31, 26:32)

START podejmował POLONIĘ Bytom w oleskiej hali, w sobotę, 24 listopada 2018r. Dobrze było tylko do połowy, kiedy START grał jak równy z równym z wiceliderem grupy "C" 2 ligi. Początek 2 połowy jednak albo odczarował przyjezdnych, albo zaczarował gospodarzy, którzy nie potrafili zdobyć przez ponad 5 minut więcej niż 3 punkty. Goście z Bytomia w tej części gry zdecydowanie przejęli inicjatywę, a nie dopuszczając do skutecznych akcji STARTU wypunktowali naszych graczy poprzez liczne kontry i solidne akcje, zakończone często celnymi rzutami z dystansu. Nokaut w 3 kwarcie nie pozwolił miejscowym na odrobienie straty, ale można było zmniejszyć rozmiary porażki, które momentami wynosiły słono ponad 30 punktów. Poniekąd się to udało, bo START zalicza porażkę różnicą 29 punktów, ale sam fakt wysokiej przegranej na pewno pozostawia niedosyt wśród naszych zawodników, których stać było w tym dniu na bardziej wyrównana grę. Nawet z tak klasowym rywalem. Ponownie wysoka przegrana w jednej z kwart nie pozwala naszym reprezentantom cieszyć się z dobrze wykonanej na boisku pracy. W meczu pod nieobecność 4 graczy STARTU (Kwasek, Wudarczyk, Rybka, Górnik) zadebiutował 17-letni junior Jakub Wróblewski. Dobre zawody rozegrali m.in. Czekaj, Nowak i Cieślak. Jak na razie ze stosunkiem 4 wygr. - 6 porażek START plasuje się na 11 miejscu. Już wkrótce przed STARTEM maraton meczowy na własnym parkiecie (w hali ZS Olesno). We wtorek, 4 grudnia zmierzy się z MCKiS Jaworzno (19.30), a już w sobotę, 8 grudnia z WISŁĄ Kraków (godz. 16.00). Zapraszamy serdecznie na te spotkania!